deemonid ja aastaajad

täiesti tappev uni ja väsimus on, aga kui ma täna ei kirjuta, siis ma ei kirjutagi. eelmisel neljapäeval käisime tomiga birgitta festivali raames rubinsteini “deemonit” vaatamas. jaan ning erika-olev olid samuti lavaltoimuvat kaemas. mina istusin 22. reas ning võib-olla andis see mulle põhjust virisemiseks, aga võib-olla olen virisemises lihtsalt niivõrd hea! esiteks ei saanud me jaaniga enam paljutähenduslikke pilke vahetada ja meeleliselt kommunikeeruda. teiseks, tundus nii kaugelt lauljate võimendus veelgi üheplaanilisem. see mind rahutuks tegigi. eelmise aasta “mtsenski maakonna leedi macbeth” ei tundu tagasivaates niivõrd kõlarisselaulduna kui see ooper nüüd (istusin siis hoopis lähedal). ma ei saa ju hääle kõla, tämbri ja kandvuse kohta midagi öelda, sest sel pole ju siis vahet! pahuraks tegi ka see, et lavastus mind külmaks jättis (värvigamma oli loomulikult tore), kuid metallist püramiidid ja kerad tekitasid tunde, et keegi võtab matti helikoni teatri lavastustest (ka “estonias” lavastunud “aida”. oli see nüüd 7 aastat tagasi?). ja kas deemon vajas seda kraanat nii väga? olgu…mind mõjutab virisema ka mati undi lavastatud “deemon” pärnu “endlas”, mis siinse kordi ja kordi üles kaalus.

nüüd II vaatus… kui olin oma virisemised ära virisenud ja tuimalt õlgu kehitanud, tuli muusikaliselt kõige pingestatum, kõige ülevam ja kõige ilusam – II vaatus oma täies hiilguses. siin avaldus solistide hääleilu vaatamata mikrofonidele ja kõlaritele täies mahus. tamarat laulnud sopran (kohutav mälu nimede peale, teate küll) liigutas oma puhta ja vaba sopraniga. deemon sai kraana pealt maha ning tema bariton kõlas võimsalt ja mehiselt, kuigi meeldivamaks mälestuseks jääb pautieniuse lauldu.

pühapäeva öösel ei maganud ma hästi. ärkasin kogu aeg ning vaatasin kella ja korraga näitasidki numbrid 8-t ning tuli tõusta. rallisin sadamasse, parkisin enam-vähem sirgelt kahe joone vahele ja kappasin värisevi põlvi “saabuvad” ukse juurde. seisin, kõht krampis, lollakalt õnnelik irve näol ning sõelusin saabuvaid inimesi pilguga. siis hakkaski eskalaatorilt uniste nägudega estoonlasi pudenema. ühe neist haarasin kaissu ja kaasa. (ma ikka veel ei lõpetanud totakat irvitamist, nii hea oli korraga – mu sees oli pööraselt saba liputav kutsikas. vänderdasin sabaga nii kõvasti, et parkimistšikk kukkus taskust välja ning ma pidin hiljem nina maas jälgipidi tagasi tulema ning selle üles korjama).

järgnes kibekiire kihutus rõugesse. mart valis vana maantee ja tee lookles uskumatu väledusega üles ja alla üles ja alla, vasakule, vasakule, PAREMALE! jõudsime rõuge maarja kirikusse täpselt proovi lõpuks, turgutasime end kohviga ja seirasime ümbritevat maalilist loodust. rõuges oli suurem suvi kui tallinnas. muru oli roheline ja hea meelega oleks suurjärves ujunud.

17. algas kontsert. haydni oratoorium “aastaajad”. püüdsin paar pilti teha ja neid võib vaadata siin või klassikaraadio kodulehel, kui neist asja on. pepe, kes samuti kontserdil oli, nägin ka reaalis ära. tore!

kirik oli väike ning seetõttu pidi muusika ta peaaegu lõhki pressima. ei olnud tal ruumi hingata ega paremini kõlada. samas, istusin päris ees, lausa orkestris ja oleksin võinud dirigenti kuuesabast sikutada – see ei ole objektiivne positsioon hindamaks kuuldu kõla. oratooriumi kandsid ette solistidena maris liloson, mati turi ja uku joller; koorina võru oratoorimikoor, võru segakoor “hilaro” ja tartu kammerkoor camerata universitatis; orkestrina võru sümfooniaorkester. kuna teos kõlas eesti keeles, siis osutus selle kuulamine üsnagi humoorikaks ettevõtmiseks. pidin mitmeid kordi näost punasena varbaid takseerima, sest naer tuli peale – tõeliselt vahva! sellest oratooriumist jääb hinge helisema “talv” oma nukralt melanhoolse karakteriga ning kevad oma muusikas tärkava eluga.

ma ei tahtnud täna kell 7 tõusta. ei tahtnud, sest oli soe ja mõnus ja vaikne ja kõik need mõnusad hommikused hetked… nüüd on jälle öö ning ma kukun patja.

und!

~ kirjutas märtsijänes &emdash; 21. aug. 2007.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: