märtsijänese suvi

öö läbi on mõnusalt vastu suvilakatust vihma rabistanud ja kivid aias on peegelpuhtaks pestud. ideaalne ilm raamatuteks ja mõningaseks sisemõtiskluseks. viimane nädal on olnud vahekokkuvõtete tegemiseks puhkusekuust. suvilas viibimise aega on olnud vaid näpuotsatäis nädalalõppudest ja töödest üle jäävat aega. aga seda hinnalisem ja toredam see aeg on olnud. mul on hea meel, et eesti kontsert mu saaremaa ooperipäevadeks ära ostis. alguses mõtlesin küll, et nüüd olen terve puhkuse peeti pannud, sest ettevalmistusaeg täispikkade tööpäevade näol arvuti taga kestis ligikaudu 2 nädalat, AGA ma poleks arvanudki, et sellest saab ühtlasi minu puhkuse üks parimaid nädalaid. olla püstolreporteriks ja fotograafiks ning ajakirjanikuks ühes isikus oli minu jaoks täiesti uus kogemus. kirjutada ajalehti algusest lõpuni täiesti üksi kokku on midagi muud kui kavasid koostada. esiteks sünnib leht koha peal kogutavast materjalist, seepärast peavad kõik kokkulepitud intervjuud ja proovid ning tegemised täpselt klappima, et oleks, millest kirjutada. tuleb terve päev üritustel käia, intervjueerida-pildistada, järgnevatesse tihedatesse päevakavadesse uusi intervjuusid, proove ja kohtumisi suruda. pärast etenduse lõppu 23.00 paiku algab see aeg, kus kõige selle põhjal peaks järgmiseks õhtuks valmima leht. kusjuures, järgmisel päeval tuleb täpselt sama tiheda graafiku alusel pildistada-intervjueerida, proovides käia, mööda kuressaaret ringi tormata ning siis järgmiseks õhtuks taas leht trükki saada, et see hommikul ilmuks. ma nautisin seda tempot ja tegevuskava täiel rinnal. aga kõik laabus ka üllataval kombel! (thank god, et see linn on imekaunilt pisike. armusin kuressaaresse natuke ära ka, aga võib-olla seepärast, et mul seal nii põnev oli). närveerimiseks polnud aega, eksimusteks ka, sest sa lihtsalt tulistad iga minut, seljas 5 kg kaaluv fotovarustus, diktofonid-märkmikud ja veel riburida pidi muid vajalike varuvahendeid nagu padrunivöö su keha ümber rippumas. mart nägigi terve nädala jooksul ainult minu välkuvaid päkki või siis magamatusest peaaegu kinnipaistetavaid silmi. ja see oli ikkagi väga vinge nädal ja suurepärane kogemus – vestelda maailma tippudega, kes bayreuthi, la scala ja metropolitaniga sina peal – salminen, ryhänen (tema meistriklass oli üks erutavamaid kogemusi), hynninen ja veel plejaad teisi teatritegelasi lavastajatest teatridirektoriteni. mis mulle meeldis, oli mulle antud vastutus – tee ise ja vaata, et hästi tehtud saaks – rohkem ei tulnud keegi mu asju kontrollima ja kõik laabus paremini kui iial varem. tiim oli viimase peal, julgen öelda, et eesti parimad. aitäh teile!

P7220509v

kahjuks pidin “hollandlase” ajal kirjutama ja nägin vaevu esimest vaatust, kuid elamus on võimas – maruna möllav tuul, mis ooperimaja riidest katust ja seinu plagistas lõi müstiliselt kauni atmosfääri wagneri tormilisele muusikale, silinsi ja ryhäse võimsale vokaalile ja imeheale läti rahvusooperi koorile.

va, pensiero, sull’ali dorate

IMG_4875v

ajanappuse puhul jäi nägemata ka ilkka kuusisto mono-ooper “vabaduse vang”, mis pajatas risto ryti elust (soome poliitik, kes aastatel 1923–1940 töötas soome panga esimehena ning kelle poliitilist tegevust jäävad raamima soome jaoks raske talvesõda ja teine maailmasõda, kui ta aastail 1939–1940 oli soome peaminister ja 1940–1944 president). oleksin seda väga näha tahtnud, sest võrdlusmoment meie “president 1939-ga” oleks olnud vägagi asjakohane. liiatigi ootasin palju hynnise rollitõlgendusest intervjuu põhjal, mis temaga esimesel päeval tegin. on see ooper ju spetsiaalselt tema jaoks kirjutatud. (ma ei hakka enam sellest pikemalt rääkimaa, sest, kes õigel ajal kohal olid said ooperisaare-nimelise lehe teisest numbrist kõike seda lugeda). kui heliloojalt ja soome suursaadikult enne esietendust küsisin, kes on järgmine soome suurkuju, kes ooperit vääriks, lõid mõlema näod salakavalalt muigvele. heliloojal on juba uus ooper peaaegu valmis, see pajatab savonlinna ooperifestivali rajajast aino acktést, kes esimese soome naislauljana rahvusvahelist karjääri tegi. ooper esietendub 2011. aastal, kui savonlinna ooperifestivalil täitub sada aastat.

IMG_6140v

kirjutasin millalgi juunis, et ostsin endale teleobjektiivi – eks see SOP-i silmas pidades ostetud saigi. ja teate, sellega saab suhteliselt vabalt 36. reast ooperilavale pildistada ja õigete parameetrite valikul joonistab valgus aparaadi sisse üsna kenakese misanstseeni; rääkimata sellest, kui istud ooperigala ajal esireas (orkestriauk müüdi ka välja ja sinna paigaldati toolid, sest nõudlus piletite järele oli tohutu) ning klõpsutad. festivali lõpuks hakkas isegi rahuldavaid pilte tulema ning fotokursusest saadud algteadmised hakkasid kinnistuma. natuke uhke tunne on ju ka, kui su esimest klõpsuvilja (kvaliteeti annab siiski veel oi kuidas parandada!) leiab kasutuskõlblikuna nii helsinkin sanomat, lätlaste diena, eesti päevaleht kui ka sirp.

SOP-il kohtasin meie ooperiklubi ja mitmeid teisi kalleid inimesi, aga kahjuks olin 86% kogu aeg töötsüklis ega saanud seltskonda vabalt nautida. alloleval pildil teeb erika päikeseprillide taha varjunult reklaami minu tööle.

IMG_4894v

nüüd oli kolm päeva täiesti lebo – aias, rannas, raamatu taga… selle suve tõelised puhkuse päevad ilma igasuguste pääs vemmeldavate mõteteta. ahjaa, “pea” ja “vemmeldamisega” üks tore seik tänasest päevast (allpool illustratsiooniks paar pilti). lõhkusin esmakordselt elus kirvega puid ja korraga tabas mind täpselt otsa ette puuhalg nagu välk selgest taevast. tunne on nagu cyrano de bergeracil ja otsaesine on lõhki. aga kogemus on tore ja mardil on kadakate saagimisest magus lõhn juures. alljärgnevalt hetk enne muhku.

IMG_6207vnii sai minust cyrano.

ja nii sai puuriit täiendust :)IMG_6172v

Advertisements

~ kirjutas märtsijänes &emdash; 1. aug. 2009.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: